האמת מאחורי המוצרים ה`בריאים` וה`טבעיים` שאנו צורכים!!

ג'לטין דגים ביוגורט פרוביוטי? גומי סנגלי במשקה לימונים? גליצרין בחטיף דגנים? מה באמת מסתתר מאחורי האותיות הקטנות שיצרני המזון ה"טבעי" וה"בריאותי" מבקשים להצניע.
חוויית הקנייה בסופרמרקט דומה יותר ויותר לביקור בבית מרקחת. יוגורטים שמסייעים בתהליך העיכול. משקאות המשפרים את ההגנה החיסונית של הגוף. קורנפלקס המגן מפני התקפי לב. לחם מועשר בסיבים תזונתיים. במבה מועשרת בהרכב הוויטמינים המושלם לילדים. לא פחות מ-2,700 מוצרי מזון עם הרכב תזונתי משודרג הגיעו למדפים בשנה שעברה, על פי נתוני איגוד תעשיות המזון. הצמיחה בשוק המוצרים המשווקים כבריאותיים היא מהמהירות בענף. לפי סקר של חברת המידע סטורנקסט, קצב הצמיחה של שוק המוצרים בקטגוריות הבריאותיות (יוגורט, חטיפי דגנים, מים מינרליים) היה מהיר ביותר מפי שניים מזה של שוק המזון הכללי

.

המגמה הזאת, המכונה בתעשייה "טרנד הבריאות", פועלת על פי נוסחאות: לוקחים מוצר בעל דימוי בעייתי או ממוצע, מחסירים ממנו רכיבים בעייתיים, שלעתים לא היו אמורים להימצא בו מלכתחילה, או מוסיפים לו רכיבים חיוביים, כמו ויטמינים וממתגים מחדש כמזון מומלץ.

לפי איגוד תעשיות המזון טרנד הבריאות בא לתת מענה לדרישת הצרכנים ולמודעות הגוברת למזון בריאותי. מזון מעובד מאפשר לנשים לצאת לעבודה. חטיפים שהופצצו בוויטמינים מפצים על רגשות אשם של הורים שמבלים פחות ופחות זמן עם הילדים. הפיכתו למזון הנוכח תדיר במשק בית ממוצע הולכת יד ביד עם התארכות שעות העבודה המקובלות והתובענות הגוברת של שוק העבודה.

"יצרנו סביבה בעייתית מבחינת התזונה", אומרת דורית אדלר, מנהלת המחלקה לתזונה ולדיאטה בבית החולים הדסה והדסה אופטימל. "המודל של אכילה נכונה הולך ונעלם. אנחנו מבשלים מעט, עושים מעט ארוחות ביתיות. הוויטמינים והמינרלים צריכים לבוא מהמזון השלם, מהמקור, מתזונה מגוונת ומאוזנת. אי אפשר להאשים רק את התעשייה, יש כאן שאלה של סדרי קדימויות של הערכים שלנו, והתעשייה עונה על ערך הנוחות שלנו".

מריון נסלה, פרופסור לתזונה באוניברסיטת ניו יורק ולשעבר בכירה במחלקת הבריאות האמריקאית, מכנה אותם "Foods Techno". לדבריה, העשרה בוויטמינים היא חלק מאסטרטגיה שיווקית. היא נועדה בעיקר לעודד צרכנים לאכול יותר ולקנות יותר ממוצרי החברה, וכיום תהליך העיצוב של מוצרים חדשים מתחיל פעמים רבות בתכנון הטענות הבריאותיות שניתן יהיה לפרסם על האריזה, ולא במזון עצמו. "רוב התועלות המיוחסות להעשרה אינן ודאיות", היא אומרת.

פרופ' דניאל רחמילביץ, מומחה לרפואה פנימית ומחלות דרכי עיכול, שחוות דעתו צורפה לתביעה יצוגית שהוגשה באחרונה נגד תנובה ושטראוס, יצרניות מוצרים פרוביוטיים, מוטרד מהפער בין הביסוס המדעי הלוקה בחסר שנמצא למוצרים מסוג זה לבין הטענות הבריאותיות המיוחסות להם, והשפעתם על הצרכנים. תקנות בריאות הציבור אוסרות לייחס סגולות ריפוי למזון, גם לא במרומז. אבל בשנים האחרונות הוחלט במשרד הבריאות לא לאכוף את התקנות באופן גורף. לדברי עינב שימרון-גרינבוים, דוברת המשרד, המשרד עובד על שינוי התקנות. לדבריה, הנושא "עובר בשנים האחרונות עדכונים בחקיקה גם בזירה הבינלאומית" ו"בשלב זה, עד לשינוי התקנות הקיימות האוסרות ייחוס סגולות רפואיות למזון, המשרד אינו מתנגד, בתנאים מסוימים, לסמן על מוצרי מזון מסרים שיש להם השפעות מיטיבות על תפקוד הגוף". יתרה מזו, המשרד אינו מגדיר מהו מוצר "טבעי" או "בריאותי".

כך שבפועל המידע שאליו נחשפים הצרכנים הוא מידע חד-צדדי, שמספקת התעשייה. בכתבה זו נבחנו רק המרכיבים השנויים במחלוקת שתאגידי המזון מעדיפים להצניע באותיות הקטנות בגב האריזה. כולם חוקיים, כולם גלויים לעין. ובכל זאת, האם הם באמת כל כך טבעיים, בריאותיים ומועילים למערכת העיכול, כפי שהם מתיימרים להיות באותיות הגדולות?
אקטימל, שטראוס "דנונה דיאט 0 אחוז שומן, לחיזוק ההגנה הטבעית" אינולין - סיבים תזונתיים העשויים לסייע לעיכול, אבל עבור יותר מ-15 אחוז מהאוכלוסייה, הסובלת מאי-ספיגת פרוקטוז, אינולין עלול להחמיר כאבי בטן ובעיות עיכול. אינולין מצוי גם בירקות ובפירות מסוימים, כמו ארטישוק ועולש, אך מאז שתעשיית המזון אימצה אותו הוא נהיה נפוץ הרבה יותר. בדיווח שהתפרסם במאי 2000 בכתב העת הרפואי היוקרתי "New England Journal of Medicine" תיארו רופאים מבית החולים האוניברסיטאי בז'נווה כיצד אינולין יכול לגרום תגובה אלרגית חזקה אצל אנשים בעלי רגישות גבוהה. אססולפאם K - תוסף שנוי במחלוקת זה מתוק פי 180 מסוכר רגיל. מבקריו טוענים שניסויים שבדקו את בטיחותו מיושנים וישנן עדויות לכך שהוא מסרטן בעלי חיים. אך רשויות המזון בארצות הברית, באירופה ובישראל אישרו שאססולפאם K בטיחותי במינון מוגבל, על בסיס מחקרים אחרים שמצאו שהחומר אינו מזיק. לעתים תכופות היצרנים מערבבים אססולפאם K עם אספרטיים, כדי ששני הממתיקים יסוו זה את טעם הלוואי של זה.
דקסטרוז - אם לא די בשני הממתיקים המוזכרים והשנויים במחלוקת, האקטימל מכיל ממתיק שלישי, כדי לעשותו מתוק עוד יותר: סוכר מסוג דקסטרוז. _________________________________________________________________________________ רשימת הרכיבים המלאה: חלב מפוסטר, סיבים תזונתיים (אינולין), דקסטרוז, מייצב (פקטין), ממתיקים (אספרטיים, אססולפאם K), חיידקי יוגורט 001-L. Case DN111, חומרי טעם וריח. מכיל פנילאלנין-חזרה לתפריט המוצרים-
 
נקניקיות קוקטייל מן הצומח, טבעול"שילוב מנצח של טעם ובריאות"ברוב המזונות, יהיו אשר יהיו המניפולציות שנעשו בהם, הצרכן עדיין יכול לדעת במה מדובר: חלב או בשר, חי או צומח. בנקניקיות טבעול נתקלים הצרכנים בתעלומה: מה זה בעצם? רשימת הרכיבים על גבי האריזה נראית כאילו נלקחה מתפריט האסטרונואטים של נאס"א: הבסיס למוצר אינו אוכל על פי הגדרתו המסורתית אלא מקבץ של רכיבים, שהראשון בהם הוא בכלל מים. בנוסף למים יש במוצר בעיקר שמן, חלבונים שבודדו מסויה ומצמחים אחרים, חומרי טעם, שחוברו זה לזה בסיוע של לא פחות מחמישה תוספים מייצבים ומתחלבים שונים. לאלה הוספו שפע ויטמינים ומינרלים מלאכותיים. מטבעול נמסר כי "הבסיס הצמחי נוצר מסויה וחיטה. הנקניקיות מבוססות על פיתוח ייחודי המשלב מספר חלבונים לחלבון מלא ואיכותי. הן מועשרות בוויטמינים ומינרלים, נטולות כולסטרול, שומן טראנס, צבעי מאכל מלאכותיים ואינן מכילות חומרים משמרים. הן יכולות להשתלב בכל תפריט יומי מאוזן".
גומי קסנתן - לתוסף, המיוצר על ידי התססה של חיידק הקסנתומונאס קמפסטריס, יש יכולות מופלאות בהפיכת נוזלים לצמיגיים ובעיבוי וייצוב של מזונות. הוא שכיח גם במשחות שיניים.
קרגינן, E407 - חומר מקריש. ראו "חלב מיוחד לילדים". בטבעול אומרים שכמות הקרגינן היא 0.15 גרם ל-100 גרם מוצר, נמוך לאין שיעור ממגבלת התקן הישראל לשימוש ברכיב זה.
גומי גואר - חומר מייצב, ברשימת הרכיבים על גב המוצר נעלם ה"גומי", והפך לגואר גם (GUM, גומי באנגלית). ראו משקה "פאלפ".
נתרן - עם 800 מיליגרם נתרן ל-100 גרם נקניקיות, מוצר הזה מכיל כמות נכבדה של מלח. צריכה עודפת של מלח עלולה לגרום ליתר לחץ דם.
שומן רווי - התקן של מינהל המזון האמריקאי מגדיר מזון כבריא אם הוא מכיל פחות מ-1.5 גרם שומן רווי ל-100 גרם מוצר. בנקניקיות הצמחיות יש 1.7 גרם שומן רווי ל-100 גרם מוצר.
_________________________________________________________________________________ רשימת הרכיבים המלאה: מים, שמן מהצומח, חלבון חיטה, חלבון סויה, חלבון ביצה, סוכרים, הידרוליזט חלבון צמחי, מלח, עמילן, תבלינים, חומרי טעם וריח, אבקת שום, שמרים, מייצבים (קרגינן, גואר גם, קסנתן גם), מלטודקסטרין, סידן, ברזל, אבץ, ויטמין C, ויטמין E, חומצה פולית, ויטמין מקבוצת B (B12 ,B1 ,B2 ,B6 ,B5 ,B3)-חזרה לתפריט המוצרים-
 
אנרג'י לייט, שטראוס"חטיף דגנים לדיאטה אקטיבית עם ל-קרניטין וסיבים תזונתיים"מלטיטול, אריתרטול, איזומאלט וסורביטול - סוכרים אלכוהוליים וממתיקים מלאכותיים. מלבד גזים, רכיבים אלה עלולים לייצר אפקט משלשל חזק. לכן, באוסטרליה ובניו זילנד נדרשים היצרנים להצמיד תווית אזהרה למזונות המכילים אותם.
גליצרין וסורביטול - איך נוצר המרקם הלעיס-צמיגי המיוחד של החטיף? בחלקו מסוכרים אלכוהוליים אלה, שפועלים גם כחומרי הלחה (ליצירת מרקם לח וגמיש).
שומן צמחי - הרס יערות גשם, נישול קהילות מאדמתן, הפרת זכויות אדם ותרומה נכבדה להכחדת האורנג-אוטנים באינדונזיה ומלזיה - אלה חלק מהתופעות הכרוכות בהפקת שמן הדקלים שבחטיף, על פי דו"חות של האו"ם וארגונים בינלאומיים להגנת הסביבה. שמן דקלים נמצא באלפי מוצרי מזון, קוסמטיקה וחומרי ניקוי אך בדרך כלל - כמו בחטיף זה - מוסווה כ"שומן צמחי". יש בו הרבה שומנים רוויים, שאינם יפים לבריאות, אך הוא זוכה לפופולריות גוברת בתעשייה מפני שהוא זול ונוח לעיבוד. בשוק המשגשג של שמן דקלים, תאגידים בינלאומיים משתלטים על שטחי יער נרחבים בדרום-מזרח אסיה כדי להפכם למטעי דקלים שיספקו שמן למערב.
_______________________________________________________________________________ רשימת הרכיבים המלאה: תערובת דגנים (חיטה מלאה, אורז, סובין חיטה, קמח חיטה, תירס, מכילים גלוטן, מלטיטול, לתת, מלח), רב כהלים (מלטיטול, אריתרטול, איזומאלט), סיבים תזונתיים, תערובת אגוזים (קשיו, לוז, שקדים), שומן צמחי, אבקת חלב (נוכרי), חומרי הלחה (גליצרין וסורביטול), מלח, מתחלב (לציטין), חומרי טעם וריח, סודה לשתייה, מינרלים (סידן, מגנזיום, ברזל, אבץ, מנגן, יוד, כרום פיקולינט, סלניום), ויטמין B12 ,B6 ,B5 ,B3 ,B2 ,B1 ,E ,D3 ,C, חומצה פולית חומצת אמינו (ל-קרניטין). מכיל מוצקי חלב, גלוטן, סויה ואגוזים. עשויה להכיל עקבות של ביצים ושומשום


פורסם ב- ba-bamail.co.il
דירוג:  (1.7)


הוסף תגובה

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
  


הודעה לגולשים באתר

התוכן באתר זה קובץ ממגוון רחב של מקורות איכותיים וממספר גדול של אתרים מתחומים שונים וברובו אינו נכתב על ידנו אלא מצוטט כמו שהוא תוך מתן קרדיט ליוצריו על ידי הפניית הגולש. אם אהבתם את הכתבה אנו מזמינים אתכם לגלוש אל האתר המקורי ע"י לחיצה על הלינק בסוף הכתבה ,כמו כן, מוצג שמו של מחבר המאמר ליד הקישור לאתר המקור. אנא זיכרו כי איננו אחראים לעדכניותו של המידע או לתכנים פוגעניים לכאורה מהסיבות הנ"ל ,למרות שאנו משתדלים לפרסם רק מאמרים מאומתים ומדוייקים.  כמו כן, הכניסה לאתר זה מהווה הצהרה כי אתם מוותרים בזאת על כל דרישה משפטית כעת ולאחר הגלישה באתר וכי קראתם את ההקדמה הנ"ל והבנתם אותה על כל המשתמע ממנה.  יחד עם זאת, אם מצאתם כתבה המפורסמת כאן ואשר לדעתכם פוגעת בכם באיזו שהיא צורה אנא צרו קשר עמנו בהקדם